Dospělí a barefoot

Dospělí a barefoot

Jsem fyzioterapeut podporující barefoot 👣. Co to znamená? Ráda doporučuji bosou chůzi, vítám u svých dětských klientů barefootové obouvání a s doporučením kotníkové obuvi a bačkůrek na doma se u mne nesetkáte. Občas to chtějí zkusit i rodiče a o tom je dnešní příspěvek.

Barefootové boty nosím řadu let. Jde o boty, které umožňují noze chodit skoro jako naboso. Mají tenkou podrážku a tvar kopírující přirozený tvar nohy. Jako většina fyzioterapeutů jsem nikdy nebyla fanoušek podpatků a nepohodlných bot. Přesto to byla v barefootkách pro mne změna. Příjemná❤️ Nyní již u mne v botníku klasické boty nenajdete.

Nemusí to tak být u každého. Je to o způsobu chůze. V tom mám jako fyzioterapeutka trochu náskok. Z anatomického tvaru špičky, kdy je v botě víc místa pro práci prstů, bude mít velkou radost každá noha. Tenoučkou podrážku však ne každý začátečník zvládne. Obzvlášť pokud byly jeho nohy doposud zvyklé na pohodlný život bez práce 🛌 v klasické botě. Přechod z klasické obuvi na barefoot má svoje pravidla.

Za sebe doporučuji:

➡️ Postupný přechod. Jaro a léto je na to ideální! Nejjednodušší začátek je sundat boty 👣 kdykoli máte náladu. Nezačínat hned s nepříjemným, nohy si budou postupně zvykat. Tam, kde nelze chodit naboso, se hodí barefootové boty. Začněte pozvolna. Jít v nich rovnou běhat není dobrý nápad. (Osobně ani teď běhat v barefootech nezvládám a je to pro mne velká dřina. Využívám obuvi minimalistické.)

➡️ Přidat si do barefootové boty vložku. Skvělý způsob, jak můžeme regulovat zátěž. Jde o úplně obyčejnou tenkou rovnou vložku, kterou si vystřihneme podle tvaru nohy. Zakoupíte v drogerii či obuvi. Dobře poslouží v začátcích, nebo pokud vás čeká celé odpoledne v tvrdém městském terénu.

➡️ Zpomalit. Vezměte to jako filosofii 🧘‍♂️. Potřebujeme to všichni. Chceme, aby naše nohy cítily terén a reagovaly na něj. To se s rychlým tempem neslučuje. I ve městě je co nohama vnímat, nemusíme nutně chodit jen po chodníku. Bosé boty k tomu vyloženě vybízejí. Můžeme se zaměřit na kladení nohou před sebe, kontakt nohy s terénem, odraz od prstů... Takováto vědomá chůze je výborným cvičením.

➡️ Péče o nohy. Pokud jsme po nohou pár desetiletí nechtěli žádnou aktivitu, v bosé obuvi k zázračnému probuzení nedojde. Může to začít i skřípat. Pokud pociťujete diskomfort či dokonce potíže, doporučuji vyhledat fyzioterapeuta a společně na zlepšení funkce nohou zapracovat 💪. Aktivní nohy mají vliv na ostatní části těla. Vaše kolena, kyčle a v neposlední řadě záda vám za tuto péči poděkují.

Tip pro začátečníky: Masáž chodidel míčkem. Promasírujte si nejprve jednu nohu a pozorujte, zda nyní chodidlo jinak cítíte. Pokud lze, vnímejte, zda cítíte změnu i při chůzi. Opakujte s druhou nohou. Nechte míček přebývat pod pracovním stolem, gaučem, nebo v autě (jen pokud cestujete jako spolujezdec 🙈) a zaveďte pravidelný rituál.